صنعت چرم مصنوعی به مشکل خورد/ وزارت صمت چه کار می‌کند؟

آغاز بزرگ‌ترین رویداد بازرگانی‌ عراق ۱۰ آبان‌ماه/ اختصاص ۱۵درصد نمایشگاه بغداد به ایران
7 آبان 1398
تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به داروهای خاص را تهدید می‌کند
15 آبان 1398

صنعت چرم مصنوعی به مشکل خورد/ وزارت صمت چه کار می‌کند؟

خبرگزاری تسنیم دوشنبه 6 آبان 98 : علیرضا ملک پور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  با اشاره به اینکه امروز تولیدکنندگان چرم مصنوعی با مشکلات متعددی در امر تولید دست و پنجه نرم می‌کنند، اظهار داشت: 40 درصد مواد اولیه واحدهای تولیدی از محل واردات تأمین می‌شود و ما مجبوریم سیستم های تو در توی وزارت صنعت را طی و در نهایت مجوز واردات با ارز آزاد را دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه علاوه براین بخشی از مواد اولیه داخلی ما در بازار داخلی تأمین می‌شود، افزود: تعدادی از تأمین کنندگان صنعت چرم مصنوعی مدعی هستند مواد خود را با دلار 14تا15 هزار تومانی وارد کرده و نمی‌توانند کاهش قیمت را در محصولات خود اعمال کنند ما نیز مجبوریم این مواد اولیه را با قیمت گران خریداری کنیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران با تأکید براینکه قیمت پارچه مورد استفاده صنعت چرم مصنوعی ارزان نشده و هنوز با قیمت‌های گران در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد، تصریح کرد: ما امروز در گرفتاری عجیبی قرار گرفته ایم پتروشیمی‌ها نیز به بهانه قیمت‌های جهانی حاضر به کاهش قیمت‌ها نیستند و همین موضوعات باعث شده حجم بستانکاری تولیدکنندگان افزایش پیدا کند و حتی تعدادی از شرکتها مجبور به تعطیلی شوند چرا که منابع کافی برای گردش فعالیت خود ندارند.

ملک پور به عنوان یک تولیدکننده چرم مصنوعی که با قطعه سازان خودرو مشارکت می‌کند، گفت: در طول شش ماه گذشته یک ریال هم دریافت نکرده‌ام. قطعه سازان می‌گویند خودروسازان به ما منابعی پرداخت نکرده‌اند تا پولهای شما را پرداخت کنیم. این وضعیت برای ما بسیار سخت است.

وی با تأکید براینکه باید رئیس کل بانک مرکزی اقدامات لازم را برای مدیریت بازار اعمال نماید، تصریح کرد: شرکت های صنعتی سوپرمارکت نیستند که هر روز قیمتهای خود را تغییر دهند در صورت تغییر قیمت‌ها ما شرکای خود را از دست می‌دهیم بازار باید به سمت ثبات حرکت کند تا فعالیت برای تولید کننده به صرفه باشد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران اضافه کرد: در حال حاضر 50 شرکت مدعی تولید چرم مصنوعی در کشور هستند که در این میان 35 شرکت شناخته شده و با ظرفیت 20 درصدی فعالیت می‌کنند. مابقی واحدها نیز شیفت کاری خود را کاهش داده و به سمت تعطیلی می‌روند.

ملک پور با تأکید براینکه امسال باید موضوع رونق تولید مورد توجه بسیاری از بخش‌ها قرار می‌گرفت، اظهار داشت: در عمل ما شاهد اتفاقی در بازار نیستیم و گرفتاری تولیدکننده هر روز افزایش پیدا می‌کند نمی‌توانیم گردش مالی خود را رونق داده و تأمین نقدینگی را انجام دهیم از طرف دیگر سیستم بانکی نیز با سودهای بسیار بالا محل خوبی برای تأمین نقدینگی ما نیست.