چرا کفش‌های ایرانی از تولیدات چینی گران‌تر است؟
1 آبان 1398
توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ تا تیر ۹۹
7 آبان 1398

۴ سال خودکفایی گندم به وابستگی تبدیل شد

خبرگزاری تسنیم سه شنبه 30 مهر 98 : به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در سه سال گذشته حجم گندم فروخته شده به صورت خرید تضمینی به دولت، نیاز کشور را تامین می کرد اما در سال جاری با وجود اینکه از لحاظ تولید به خودکفایی رسیده ایم اما دولت نتوانست خرید تضمینی مطابق با تولید داشته باشد.

درحالی که وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرده بود که 10 میلیون تن خرید تضمینی خواهد داشت تنها 7.7 میلیون تن از این محصول را خریداری کرد.

این خبرگزاری در ماه های گذشته طی گزارش ، یاداشت، مصاحبه و اخبار متعددی درباره تفاوت نرخ گندم داخلی و خارجی و احتمال قاچاق این محصول نرخ پایین خرید تضمینی گندم هشدار داده بود اما گوش شنوایی برای شنیدن وجود نداشت؛ درحالی که نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم در سال زراعی گذشته 1700 تومان تعیین شده بود که قیمت این محصول در کشور های همسایه بیش از 3000 تومان و هزینه واردات آن با ارز نیمایی بیش از 4000 تومان است.

این شرایط باعث شد که 3 میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی خارج شود  و سرنوشت نامعلومی داشته باشد؛ به طوری که برخی اذعان می کنند که به دلیل قیمت پایین این محصول در مقایسه با سایر محصولات وارد خوراک دام و طیور شده است، برخی می گویند به خارج از کشور قاچاق شده و برخی صحبت از ذخیره آنها در انبار ها برای فروش در سال زراعی آینده می کنند که البته در صورت نگهدای به روش های غیر اصولی آلودگی هایی برای مصرف کننده به همراه دارد.

نرخ خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم برای سال زراعی جاری نیز 2200 تومان تعیین شده که این قیمت نیز پایین تر از قیمت های منطقه  است و مورد اعتراض جامعه کشاورزی قرار گرفته است.

ربیعی سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباه نرخ خرید تضمینی گندم اظهار داشت که قیمت نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زارعی جاری منطقی است و دولت نمی تواند مبلغ بیشتری برای خرید تضمینی این محصول پرداخت کند.

بیشتر بخوانید

ایران دوباره واردکننده گندم شد
هشدار یک نماینده ؛ احتمال واردات 2 میلیون تن گندم با قیمت 5 هزار تومان
واکنش سخنگوی دولت به درخواست کشاورزان برای افزایش نرخ گندم
تا به امروز واکنش رسمی در ارتباط با کمبود گندم برای تامین آرد خبازی ها و احتمال واردات این محصول به میان نیامده بود تا اینکه محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز با حضور در جمع بازرگانان از واردات این محصول به کشور با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت، خبر داد.

بنابراین گزارش هنوز میزان واردات گندم و ارز اختصاصی برای واردات این محصول اعلام نشده اما پیش بینی شده که 2 میلیون تن گندم برای جبران کسری مورد نیاز است.

وزیر جهادکشاورزی در این جلسه اظهار داشت: به رغم افزایش تولید گندم در کشور طی سال جاری اما کشاورزان  در بسیاری از استان ها و به ویژه استانهای غربی و شمال غرب حتی گندم کشت آبی را به دولت نفروختند.

حجتی در ادامه در خصوص موضوع واردات گندم به کشور و گلایه یکی از اعضای اتاق بازرگانی نسبت به عدم اطلاع‌رسانی شفاف نسبت به این موضوع گفت:  علی‌رغم آنکه در سال جاری تولید گندم‌مان افزایش داشت به دلایلی نتوانستیم گندم را حتی به میزان سال قبل‌تر که با خشکسالی هم مواجه بودیم خریداری کنیم.

وزیر جهادکشاورزی افزود: من نمی‌خواهم این موضوع را خیلی باز کنم ولی یکی از دلایل اصلی آن، این بود که کشاورزان در برخی استان‌ها، گندم‌های تولیدی‌شان را به ما نفروختند و حتی میزان خرید ما به اندازه کشت آبی آن‌ها هم نبود که این موضوع در استان‌های غربی و شمال‌غربی بیش از سایر استان‌ها بود.

وی ادامه داد: زمانی که قیمت خرید جو در کشورمان حدود 1800 تومان است و قیمت همین جو در آنسوی مرزها، بیش از 3000 تومان است، طبیعی است که مشکلاتی پیش خواهد آمد.