یک تولیدکننده باسابقه: طی ۴۵سال گذشته تولید را مثل امروز مظلوم ندیدم

رونق تولید با دستان کارآفرین سیستانی
1 مهر 1398
همکاری گمرک و نمایشگاه بین‌المللی در تأمین تجهیزات تولیدکنندگان
6 مهر 1398

یک تولیدکننده باسابقه: طی ۴۵سال گذشته تولید را مثل امروز مظلوم ندیدم

خبرگزاری تسنیم یکشنبه 31 شهریور 98 : علی‌رضا ملک‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در شرایط رکود اقتصادی آسیب‌ها و ترکش‌های بسیاری متوجه بخش تولید شده است، اظهار داشت: متأسفانه در این شرایط واحدهای کوچک و خصوصی دچار مشکل شده و هیچ حمایتی از آنها صورت نمی‌گیرد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران با اعلام اینکه “در طول 45 سال فعالیت خود در بخش صنعت این قدر بی‌توجهی و بی‌تفاوتی به بخش تولید را ندیده‌ام”، افزود: هنوز بخش تولید شاهد رونق در بازار نیست جالب اینجاست قرار بود بازنگری لازم در ظرفیت‌های پروانه بهره‌برداری واحدهای تولیدی به‌وجود آید تا براساس آن تأمین مواد اولیه پتروشیمی واحدهای تولیدی انجام شود اما این موضوع نیز اجرایی نشده است.

ملک‌پور با گلایه از اینکه مگر می‌شود اجرای یک مصوبه متولی خاص خود را نداشته باشد، تصریح کرد: ما برای شناسایی ظرفیت واحدهای تولیدی و دریافت سهمیه مواد اولیه باید در راهروهای وزارت صنعت بگردیم تا در نهایت یک نفر پای برگه‌ها را امضا کند، یعنی وزارتخانه‌ای به این بزرگی نمی‌تواند یک مصوبه را به‌درستی اجرا کند.

وی با تأکید بر اینکه حدود دو سال پیش در اتاق بازرگانی کمیته بخش خصوصی و دولت برای بررسی تخصیص مواد اولیه پتروشیمی به واحدهای تولیدی متقاضی تشکیل شده بود، گفت: درسال 97 مصوبه این کمیته نهایی و قرار شد پتروشیمی‌ها اقدامات لازم را برای تأمین نیاز واحدهای تولیدی انجام دهند و هر زمان که کف نیاز داخل تأمین شد به صادرات محصولات متمرکز شوند اما متأسفانه هنوز تولیدکننده داخلی لنگ مواد اولیه است و کسی هم برای رفع این مشکل کاری انجام نداده است.

اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران با اشاره به اینکه ظرفیت تولید واحدهای تولیدی چرم مصنوعی کشور بیش از نیاز بازار است، تصریح کرد: این واحدها برای استفاده از تمام ظرفیت خود نیازمند مواد اولیه هستند ما در تأمین مواد اولیه وارداتی با موانع متعددی روبه‌رو هستیم. در بخش داخلی نیز هیچ حمایتی برای کمک به واحدها انجام نمی‌شود نمی‌دانیم چگونه در این شرایط فعالیت کنند.