کارخانه‌ها به دنبال حلقه‌های تکمیلی تولید باشند

همکاری گمرک و نمایشگاه بین‌المللی در تأمین تجهیزات تولیدکنندگان
6 مهر 1398
ابعاد خام‌فروشی مواد معدنی در زنجیره فولاد ایران
6 مهر 1398

کارخانه‌ها به دنبال حلقه‌های تکمیلی تولید باشند

خبرگزاری تسنیم دوشنبه 1 مهر 98 : به گزارش خبرگزاری تسنیم، تولید مهم ترین فعالیتی است که امروز و در شرایطی که دنیای استکبار برای به زانو در آوردن ملت نجیب و سلحشور ما به سیاست شیطانی و ضد انسانی فشار حداکثری، متوسل شده، باید به طور جدی پیگیری کنیم. رونق تولید در این شرایط میسر نمی شود مگر با تکیه بر توان داخلی، برنامه ریزی و با رویکرد صادرات. از جمله مهم ترین بخش تولید برای کشور ما، مواد غدایی و در این بین،محصولات مبتنی بر کشاورزی است.استان کرمانشاه و دشت های کهن و حاصلخیز آن، دارای پتانسیل بالای آب و خاک، به علاوه اقلیم مناسب برای کشت چغندرقند، یعنی محصول پایه ی تولید قند و شکر است و شرکت قند بیستون با سابقه ی درخشان و قابل قبول در این زمینه، می تواند به عنوان یک شرکت تولیدی اثرگذار در رونق تولید، مطرح باشد.

به همین بهانه با هدایت حاتمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت‌و گویی داشته ایم که مشروح آن در زیر می آید؛

در سالی که بر  طبق منویات مقام معظم رهبری تحت عنوان  سال”رونق تولید” نام گرفته است، برای حمایت از واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی استان چه برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است؟

تمایل به تولید  و رونق آن، همواره یکی از آرزوهای دیرینه اقتصاددانان و اقتصادخوانان بوده و هست و این قشر همواره به دنبال راهی برای برجسته کردن مقوله تولید در کشورمان بوده اند. سال جاری از نظر توجه به مقوله تولید، سال ارزشمندی است. این تفکر که تنها به خاطر فشار روزافزون تحریم ها به سمت حمایت از تولید حرکت کنیم، تفکر صحیحی نیست. حمایت از تولید، راهبرد جدی کشور ماست. چرا که از طرفی به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیک موقعیت ویژه ای دارد و از طرفی دیگر کشوری با فرهنگ غنی و دیرین است و حرکت به سمت تولید باید از اهداف و مقاصد بی چون و چرای آن باشد و  صد البته یک اصل اساسی است. شایان ذکر است که  تأکید بر رونق تولید به معنای بی توجهی به بخش خدمات نیست، اما تولید یک مقوله جدی است. چه در تولید کالا و چه در تولید خدمات.

در حوزه  تولید و حمایت از آن، چند موضوع زیر را به صورت جدی پیگیری می کنیم؛

1- بهبود فضای کسب و کار؛ به این معنی که برآنیم تا به منظور حمایت از تولیدکنندگان، فضای کسب و کار را به سمت و سوی درستی ببریم.

2- کمک به واحدهای راکد و نیمه فعال تولیدی، که تقریبا مبحث پیگیری های هر روزه ی معاونت اقتصادی، فرمانداران، بخشداران و مدیران دستگاه های اجرایی است. که در غالب موارد کار  را جناب آقای مهندس بازوند، استاندار محترم کشانده و در راستای حمایت از تولید، از ظرفیت ها، اختیارات و البته ارتباطات ایشان استفاده می کنیم.باید توجه داشت که اهمیت دادن به احیای واحدهای راکد و نیمه فعال، حفظ داشته های موجود است و اگر به دنبال توسعه ی تولید هستیم، باید به واحدهای موجود کمک کنیم.

3- از میان همه بنگاه های اقتصادی استان، 200 بنگاه اصلی را انتخاب کرده و به دنبال تکمیل صنایع پیشین و پسین آن ها در قالب زنجیره ارزش هستیم. در این میان صنایع مادری چون صنایع فولاد، سیمان، رب گوجه فرنگی، قطعات خودرو، کارخانجات قند و شکر، بیو ایمپلنت و  بیو اتانول واحدهای کلیدی هستند. تکمیل حلقه های پیشین و پسین این صنایع موضوعی است که توسط سازمان هایی همچون، صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی و سازمان جهاد کشاورزی به طور جدی دنبال می شود.

4-مبحث دیگری که در دستور کار امسال ما قرار دارد، توجه به  ده واحد از واحدهای تولیدی نیمه کاره ای است که بیشتر به میراث فرهنگی ما شبیه شده اند. صنایعی مانند: کاغذ غرب، بیستون تأمین، اسیدسیتریک، پاک مایه، پالایشگاه آناهیتا و پتروشیمی های پایین دست، مخصوصا اسلام آباد غرب، سنقر و کلیایی و حلقه های پتروشیمی در کرمانشاه. این واحد ها واحدهایی هستند که سالیان درازی معطل مانده اند و ما به طور جدی به دنبال احیای آن ها بوده و در قالب کارگروه تسهیل به دنبال برطرف کردن مشکلات این واحدها هستیم.

جایگاه کارخانه قند بیستون در این حمایت ها چیست؟

کارخانه قند بیستون، کارخانه ای قدیمی و به نوعی سمبل تولید بخش کارخانه ای در استان کرمانشاه محسوب می شود و مورد توجه مردم است. در مورد این واحد خاص دغدغه جدی داریم. خوشبختانه مدیران فعالی دارد و از سال گذشته تا کنون 4 تا 5 جلسه، ویژه ی این بنگاه تولیدی تشکیل شده است. در خرداد 98 به همراه استاندار محترم جناب آقای مهندس بازوند، و در شهریور ماه نیز، همزمان با آغاز بهره برداری این کارخانه به همراه جمعی از مسئولین اجرایی استان، بار دیگر از این کارخانه  و به خصوص واحد راکد و تعطیل قند کله ی آن بازدید کردیم و برای حفظ این کارخانه ی بزرگ و ارزشمند و نیز توسعه آن تلاش خواهیم کرد.

اگر کارخانه به دنبال حلقه های تکمیلی تولید باشد، در عمل از سوی دولت چه کمک هایی وجود دارد؟

خوشبختانه در سال جاری، مدیران فعال و جوان این مجموعه ، هم در مبحث توزیع به موقع بذر و هم در بحث بازپرداخت مطالبات کشاورزان سرعت عمل داشته اند و هم چنین به دنبال توسعه حلقه های پیشین و پسین این صنعت هستند. حلقه های بعدی تولید شکر و تبدیل به قند، بسته بندی و فرآیند اصلاح تولید در دستور کار مدیرعامل این مجموعه قرار دارد و مورد حمایت دولت است و تکمیل حلقه های تولید، سودآوری و اشتغال حدود 150 نفر را به دنبال خواهد داشت.

بر این اساس با حضور بانک ها و مالیات و کمک به برطرف کردن مسائل و مشکلات محیط زیستی، در کنار این شرکت خواهیم بود تا بتواند بر مشکلات توسعه اش فائق آید. اگر به آموزش نیاز داشته باشد، سازمان فنی و حرفه ای آموزش های لازم را در اختیار این شرکت خواهد گذاشت. در مبحث اعطای تسهیلات به این واحد کمک خواهیم کرد، و در مورد صدور مجوزهای لازم، هماهنگی های لازم را بین دستگاه های مختلف ایجاد خواهیم کرد؛ چرا که به طور قطع به خاطر قدیمی بودن این واحد و واقع شدن آن در یک منطقه ی گردشگری، کاملا طبیعی است که ملاحظات بر روی آن زیاد باشد و رعایت ملاحظات زیست محیطی و گردشگری لازم است.

چه انتظاراتی از این کارخانه دارید؟

به طور کلی انتظاری که از کارخانجات می رود این است که نقش صنعتی خود را به خوبی ایفا کنند. تربیت کننده ی نیروی کار باشند و برای برطرف نمودن مشکلات خود به واحدهای تعمیرگاهی، خدماتی و صنایع مرتبط در داخل استان مراجعه نمایند. و نیز در بحث حمل و نقل از پتانسیل های داخل استان، استفاده کنند.

انتظار دیگری که از  کارخانه قند بیستون می رود این است که، فاز توسعه ای اش را همین امسال تکمیل کند و این مهم ترین مسئه است. برای تأمین سرمایه ی مورد نیاز توسعه ی کارخانه، می تواند از طریق همکاری با شرکای جدید، جذب سرمایه گذارن و یا از طریق بازار بورس اقدام نمایند. یقینا دولت هم مقدمات کار را  از طریق اعطای تسهیلات بانکی فراهم خواهد کرد.

این کارخانه باید تعامل خود با کشاورزان را حفظ کرده و نقشی را که تا کنون در تأمین بازار داشته است، از این پس پررنگ تر ایفا کند.

نقش و جایگاه کارخانه قند بیستون در اقتصاد استان چیست؟

کارخانه قند بیستون جزء 20 کارخانه بزرگ استان است که نقش آن تا بطن مزارع ادامه دارد و اقتصاد کشاورزی کل استان و نیز اشتغال را به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهد. هم چنین چرخه ی جدی و بزرگی از حمل و نقل را ایجاد کرده است. این شرکت گردش مالی خوبی دارد و در تامین بازار نقش اساسی و جدی دارد.

این صنعت با اصناف و با صنایعی که مواد اولیه آن ها شکر است ارتباط دارد. کرمانشاه، استانی جدی در تولید قند و شکر و نیز چغندر است، 2 کارخانه قند دارد و در پی احداث سومین کارخانه نیز هست که این کارخانجات در حوزه ی صنعت، تجارت و کشاورزی نقش بسزایی دارند و کارخانه های محدودی نیستند و تا دل روستاها و بازارها و صنایع شکربر و تا دل اصناف و لجستیک ما جای دارند.امیدواریم روز به روز بر تعداد کارخانجات بزرگ استان ما افزوده شود.