“نیمه‎ی پُر” | رشد ۴۱۰۰درصدی تولید فولاد ایران در ۴ دهه/ چهاردهمین فولادساز برتر دنیا شدیم

چای خارجی از مالیات ارزش افزوده معاف شد + سند
14 بهمن 1396
۳ دسته فعالیت‌ کشاورزی تسهیلات بانکی نامحدود دریافت می‌کنند
14 بهمن 1396

“نیمه‎ی پُر” | رشد ۴۱۰۰درصدی تولید فولاد ایران در ۴ دهه/ چهاردهمین فولادساز برتر دنیا شدیم

خبرگزاری تسنیم شنبه 14 بهمن 96 : رضا شهرستانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه 40 سال پیش میزان تولید فولاد کشور کمتر از 500 هزار تن بود، اظهار داشت: در آن سالها قرار بود فولاد مبارکه به‌جهت دسترسی به آب‌های آزاد در جنوب کشور فعالیت خود را آغاز کند اما به‌خاطر جنگ و مسائل دیگر این پروژه در اصفهان اجرایی شد.

وی با اعلام اینکه از آن سالها تا دهه 70 روند رشد تولید فولاد کشور به‌کندی صورت می‌گرفت، ابراز کرد: در دولت‌های نهم و دهم به‌خاطر تحریم و بسته شدن خطوط اعتباری نتوانستیم به اهداف پیش‌بینی‌شده خود که تولید 55 میلیون تن فولاد است، دست پیدا کنیم اما خوشبختانه در طول سالهای اخیر این عقب‌ماندگی جبران شده و با سرعت تولید فولاد انجام می‌شود.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد اضافه کرد: در سال 94 تولید فولاد کشور 15میلیون تن بود که این رقم در سال 95 به 18 میلیون تن رسیده است، با این میزان رشد امروز ایران رتبه 14 را در تولید فولاد دارد.

شهرستانی با بیان اینکه برنامه‌های دولت در طراحی پروژه‌های مختلف باعث شده تا امسال  تولید 21 میلیون تن فولاد در کشور محقق شود، گفت: در سال آینده قرار است این میزان تولید به 26 میلیون تن افزایش پیدا کند.

وی با اعلام اینکه “تا سال 1404 احتمالاً به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد دست پیدا خواهیم کرد”، اظهار داشت: برای تحقق این حجم تولید نیازمند رفع سه مشکل اساسی پیشِ‌روی واحدهای تولیدی هستیم، نخست وضعیت کمبود آب است که باید با به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید این موضوع برطرف شود. موضوع دوم کمبود سنگ آهن در کشور است، به‌نحوی که فقط تا 7 سال آینده ما سنگ آهن داریم و باید برای مابقی تولید فولاد اکتشافات جدیدی انجام شود.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه به مشکل حمل‌ونقل ریلی برای واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: تا 25 سال آینده باید اکتشافات سنگ آهن خود را به 4 میلیارد تن برسانیم که در صورت اجرایی شدن این موضوع تا سال 2050 دیگر نیازی به واردات سنگ آهن نخواهیم داشت.