لازمه احیای صنعت نساجی حذف سیستم‌های رانتی و قاچاق است

رونق تولید به تصویب قوانین جدید نیاز ندارد
21 فروردین 1398
موانع توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق چیست؟
25 فروردین 1398

لازمه احیای صنعت نساجی حذف سیستم‌های رانتی و قاچاق است

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه 21 فروردین 98 :

به گزارش خبرگزاری تسنیم، افسانه محرابی در حاشیه اولین گردهمایی صنعت نساجی در جامعه متخصصان نساجی ایران در جمع خبرنگاران ، اظهارداشت: در سال 97 با توجه به محدودیت منابع ارزی کشور، شرایط سختی در صنعت نساجی و اقتصاد ایران حاکم بود و بسیاری پیش بینی می‌کردند تولید در این صنعت کاهش یابد اما نه تنها رشد تولید نداشتیم، صادرات نیز صورت گرفت.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، افزود: در مجموع 7 درصد رشد تولید را در صنعت نساجی شاهد بودیم، ضمن اینکه صادرات نیز به لحاظ ارزشی 26 درصد و به لحاظ وزنی 30 درصد رشد را تجربه کرد.

وی تصریح کرد: برای سال 98 نیز خوشبختانه با توجه به نامگذاری مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید، در وزارت صنعت، معدن و تجارت دو صنعت لوازم خانگی و نساجی و پوشاک در نظر گرفته شده تا با تمرکز بر آن، رونق تولید و اشتغال ایجاد شود.

به گفته محرابی، در حال آماده سازی پرونده‌ها هستیم تا با همکاری بخش خصوصی بتوانیم تولید را افزایش داده و بر مزیت‌ها تمرکز کنیم، این در حالی است که هر ساله برای صنعت نساجی و پوشاک رشد متصور هستیم، ولی با توجه به شرایط ویژه ای که وجود دارد، امیدواریم با ارائه تسهیلات و حمایت از بخش تولید شاهد رشد در سال 98 هم باشیم.

وی خاطرنشان کرد: محدودیت منابع ارزی برای کل صنایع وجود دارد و در این مسیر تلاش شده تا زمینه‌های رفع مشکلات مالی تولیدکنندگان را فراهم آوریم تا آنها به خصوص در بخش تأمین ارز و حتی مواد اولیه با مشکلات کمتری مواجه شوند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: برخی مواد اولیه موردنیاز صنعت نساجی و پوشاک به صورت صد درصد وارداتی هستند که با مذاکراتی که از سوی وزیر صنعت با بانک مرکزی به عمل آمده، تلاش داریم تا ارز موردنیاز آنها را تأمین کنیم، این در حالی است که به صورت هفتگی جلساتی با بانک مرکزی برگزار می‌شود که بتوان مشکل این صنعت را حل کرد.

در ادامه، سید محمد مقدسی رئیس هیئت مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران نیز گفت: سال 98 با سپری شدن یک سال سخت و دشوار در اقتصاد ایران فرا رسید و اکنون باید با توجه به پیش بینی‌ها مبنی بر دشواری‌های پیش رو در این سال، بتوانیم خود را در برابر نوسانات اقتصادی محفوظ کنیم.

وی افزود: برخی پیش بینی می‌کنند سال 98 بسیار سخت‌تر از سال 97 باشد و بنابراین اگر خود را تجهیز کرده و آماده رویارویی با مشکلات اقتصادی باشیم، قطعاً موفق خواهیم بود، چرا که در سال 97 بسیاری از حوادث و تصمیمات دولتی قابل پیش بینی نبود، پس باید سال 98 خود را مسلح کرده و به کارزار برویم.

مقدسی گفت: صنعت نساجی فاکتورهای مهمی را به عنوان بسترهای لازم برای احیای خود نیاز دارد که از جمله آن ارتقای کیفیت، حذف سیستم‌های رانتی، کاهش هزینه‌های تولید، رفع موانع و بهبود واقعی فضای کسب و کار است، ضمن اینکه باید افزایش قدرت خرید مردم و رساندن قاچاق به حداقل نیز در دستورکار قرار گیرد.

بیشتر بخوانید

«تقصیرِ تحریم است؟» | بلایی که مسئولان سر صنعت نساجی آوردند
چرا کسی به داد صنعت پوشاک نمی رسد؟/ دبیر اتحادیه نساجی: مواد اولیه‌‌ای برای تولید نداریم
«ایرانی بپوش»| تحریم داخلی، مشکل اول نساجی
صنایع نساجی برای دریافت دلار 4200 تومانی به مشکل خوردند
«ایرانی بپوش» |خبر خوش برای نساجی؛ ایران سال 1404 در تولید پنبه خودکفا می‎شود
اشتغال زایی 350 نفری در یک شرکت نساجی/تولید نخ چند رنگ