«شلّیک به تولید»|احرامیان: وزارت صمت پاسخ دهد، چرا با قیمت دستوری فولاد باز هم مصرف‌کننده گران می‌خرد؟

نهاده‌های واردشده با ارز دولتی سر از بازار سیاه درمی‌آورند
21 آبان 1399
زمزمه گرانی لاستیک در هفته آینده/ تایرسازان در پی مجوز افزایش ۵۰درصدی قیمت
21 آبان 1399

«شلّیک به تولید»|احرامیان: وزارت صمت پاسخ دهد، چرا با قیمت دستوری فولاد باز هم مصرف‌کننده گران می‌خرد؟

خبرگزاری تسنیم شنبه 17 آبان 99 : یک تولیدکننده فولاد با بیان اینکه قیمت‌های دستوری باعث شده است تولیدکنندگان محصولات خود را با ضرر بفروشند، افزود: جالب اینجاست اثرات این قیمت‌های دستوری فقط تولیدکنندگان را متضرر می‌کند و نفعی به مصرف‌کنندگان هم نمی‌رسد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در سال جهش تولید که باید همه حمایت‌ها از تولید داخلی به‌ویژه از سوی قوه اجرایی کشور یعنی دولت انجام می‌شد، ولی متأسفانه نه‌تنها حمایتی از تولید نشده، بلکه تفنگ‌ها به‌سمت تولید داخلی نشانه رفته است و برخی دستگاه‌های دولتی از هیچ ضربه‌ای به تولید ملی کشور دریغ نمی‌کنند.

سید محمد احرامیان تولیدکننده فولاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در شرایط فعلی تولیدکنندگان فولاد با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند که اصلی‌ترین آنها قیمت‌های دستوری است، اظهار داشت: وزارت صمت با سیاست قیمت‌گذاری دستوری در محصولات فولادی تولیدکنندگان را با تنش زیادی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه قیمت‌های دستوری باعث شده است تولیدکنندگان محصولات خود را ماهانه و هفتگی با ضرر به فروش برسانند، افزود: اثرات این قیمت‌های دستوری فقط تولیدکنندگان را متضرر می‌کند و نفعی به مصرف‌کنندگان نمی‌رسد، چراکه در نهایت آنها محصولات را با قیمت‌های بالا خریداری می‌کنند.

این تولیدکننده فولاد تصریح کرد: باید از وزارت صمت پرسید؛ آیا در طول دو سالی که قیمت‌گذاری محصولات فولادی به‌صورت دستوری انجام شده، اثرات مثبتی هم داشته است یا خیر؟ آیا قیمت خودرو، مسکن و سایر کالاها که به‌نوعی با محصولات فولادی در ارتباط هستند ارزان شده‌اند؟!

وی اضافه کرد: دولت صادرات فولاد را به تنظیم بازار داخل گره زده است که این موضوع اصلاً کارشناسی‌شده و منطقی نیست.

احرامیان با تأکید بر اینکه “مگر بازارهای صادراتی به این راحتی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است؟”، گفت: دولت با تصمیمات غیرکارشناسی مشکلات تولیدکنندگان را حتی در بازارهای صادراتی افزایش داده است. تصمیمات غیرمنطقی عاملی می‌شود تا اعتبار کشور در عرصه بین‌المللی مختل شود و آن بازارهای صادراتی که توسط تولیدکنندگان به‌زحمت به دست آمده است از دست خواهد رفت.

این تولیدکننده فولاد با اعلام اینکه میزان تولید فولاد در کشور حدود 30 میلیون تن است ولی نیاز داخل 15 میلیون تن اعلام شده است، افزود: باید پرسید؛ آیا تنظیم بازار 15 میلیون تن فولاد در کشور تا به این حد مشکل است که آقایان تدبیر مناسبی را به‌کار نمی‌گیرند و فقط سنگ‌اندازی می‌کنند؟! راه علاج تعیین قیمت فولاد مطابق با عرضه و تقاضاست تا در نهایت بازار به‌سمت تعادل حرکت کند و قیمت‌ها منطقی شود.

بیشتر بخوانید

«شلّیک به تولید»|سخنگوی انجمن تایر:600میلیون دلار خرج واردات تایر می‌شود ولی برای تولید داخل 25میلیون دلار ندارند بدهند!
«شلّیک به تولید»|مواد اولیه صنعت پوشاک روزانه گران می‌شود/ بی‌توجهی وزارت صمت به 80درصد تولیدکنندگان صنفی پوشاک
«شلّیک به تولید»|سهل‌‌آبادی: وزارت صمت گوش شنوا ندارد/کارخانه مغازه نیست که هر روز خواستیم درش را ببندیم/ نفس تولید بند آمد
«شلّیک به تولید»|آل‌اسحاق: سیاست‌های پولی و ارزی مانعی در مسیر تولید هستند