رشد ۴۱ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان

تورم ماهانه صنعت و معدن کاهش یافت
2 تیر 1403
بازخوانی «دهه سیاه اقتصاد ایران»/ به دهه ۹۰ عقبگرد کنیم؟
2 تیر 1403

رشد ۴۱ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان

خبرگزاری تسنیم یکشنبه 27 خرداد 1403 : رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان، از افزایش ۱۰۲ میلیون دلاری صادارت غیر نفتی ایران به افغانستان در ۲ ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت ایران، حسین روستایی, افغانستان را ششمین مقصد صادراتی ایران معرفی کرد و اظهار داشت: افغانستان یکی کشورهای هدف صادراتی، با بالاترین تراز تجاری مثبت با ج.ا.ایران است. میزان صادارت غیر نفتی ایران به افغانستان در 2 ماه نخست سال جاری 350 میلیون دلار است که این عدد حکایت از افزایش 41 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: ارزش صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان در 2 ماهه اول سال 1403 به میزان 102 میلیون دلار و در وزن نیز 181 هزار تن افزایش را تجربه کرد که در مجموع ارزش صادارت غیر نفتی ایران به افغانسـتان در 2 ماهه اول ســال 1403 به رقـم 350 میلیـون دلار و به لحـاظ وزنی به 795 هزارتن رسـید که این میزان، در مقایسه با دوره مشـابه سال گذشـته 29 درصـد در وزن افزایش یافته است.

به گفته وی؛ مهمترین اقلام صادارتی به افغانستان عبارتند از: روغن‌های سبک، فرآوردهای نفتی، گازهای نفتی، شمش، آهن،فولاد، کامپاند، پلی اتیلن،‌ هیدروکربورهای سبک و سنگین، مواد غذایی، اوره ، گوجه فرنگی، سیب درختـی، سـیمان، انـواع پلی اتیلن، سیب‌زمینی، میوه‌جات و سبزیجات، پرتقال و شیرخشک.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان میزان واردات ایران از افغانستان را در 2 ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به رقم بیش از 7 میلیون دلار رسید. محصول ذرت دامی با 3/3 میلیون دلار افزایش، جو با 8/1 میلیـون دلار افـزایش،‌ روغـن جانشین کره کاکائو با یک میلیـون دلار افـزایش، اسـپند با 321 هـزار دلار افـزایش،‌ بادام زمینـی با 255 هزار دلار افزایش و سرب تصفیه نشده با 211 هزار دلار افزایش از مهمترین اقلام موثر در افزایش واردات از افغانستان بوده‌اند.

بنا به اظهارات روستایی؛ ذرت دامی، جو، روغن جانشین کره کاکائو، سایر نباتات مورد استفاده در صنعت عطر سازی، اسپند، بادام زمینی با غلاف، سرب تصفیه نشده،‌ میوه‌های خشک، فلفل،‌ مویز و انواع حبوبات از مهمترین اقلام وارداتی از افغانستان است.

متوسط ارزش گمرگی هر تن کالای صادراتی به افغانستان در 2 ماهه اول سال 1403 بیش از 440 دلار بوده که درمقایسه با دوره مشابه سال 1402 (405دلار)،  بیش از 35 دلار در هر تن افزایش را تجربه کرده است که حاکی از صادرات کالاهای با ارزش افـزوده بیشـتر به افغانسـتان در دوره مورد بررسی است.