خاک‌خوردن ۱۰۵هزار خودروی ناقص در کارخانه‌ها/ باید به آزادسازی خطرناک قیمت خودرو تن داد

افزایش ۳ برابری قیمت کاغذ بعد از ورود «ارشاد»/ کاغذ دولتی چطور سر از بازار آزاد درمی‌آورد؟
14 اردیبهشت 1398
نصف صادرات غیرنفتی ۹۷ توسط صادرکنندگان غیرواقعی انجام شد
14 اردیبهشت 1398

خاک‌خوردن ۱۰۵هزار خودروی ناقص در کارخانه‌ها/ باید به آزادسازی خطرناک قیمت خودرو تن داد

خبرگزاری تسنیم سه شنبه 10 اردیبهشت 98 : یک مقام مسئول در وزارت صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه مدیریت بازار خودرو امروز به سازمان حمایت برنمی‌گردد، اظهار داشت: در حال حاضر پول عجیبی به بخش خودرو هدایت شده به‌نحوی که عدم توجه بانک مرکزی به تخصیص ارز به کالاهای سرمایه‌ای و  مصرفی بادوام عاملی شده تا رشد قیمت این کالاها از قیمت ارز پیشی گرفته و هر روز روند صعودی پیدا کند.

وی با بیان اینکه امروز عدم تعادل در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد، افزود: امروز خودروساز تولید می‌کند اما بخشی از این تولیدات به‌سمت انبارها می‌رود چرا که کسری قطعه دارند، از جهتی قطعه‌ساز نیز به‌دلیل عدم دریافت پول از خودروسازان تمایلی به ارائه قطعه جدید به خودروساز ندارد.

*105هزار خودروی ناقص کف کارخانه ایران خودرو و سایپا

این مقام مسئول در وزارت صنعت با اعلام اینکه در حال حاضر 65 هزار دستگاه خودروی ناقص در ایران خودرو و 40 هزار خودروی ناقص در انبار سایپا قرار دارد، تصریح کرد: به‌اعتقاد من باید مجوزهای فروش فوری و پیش‌فروش خودرو در اسرع وقت لغو شود و تمام تمرکز خودروسازان به ایفای تعهدات خود باشد. توجه کنید ایران خودرو و سایپا در سال 97 و اوایل 98 در مجموع 780 هزار تعهدات معوق دارند که باید تمام تمرکز خود را به انجام و تحویل آنها متمرکز کنند.

وی با تأکید بر اینکه امکان‌پذیر نیست دولت پول بیشتری برای پرداخت معوقات خودروسازان به قطعه‌سازان پرداخت کند، تصریح کرد: امروز تقاضای کاذب در بازار به‌وجود آمده و فقط منفعت این موضوع به جیب دلالان می‌رود البته خودروسازان نیز از این شرایط سود می‌برند.

وی به امضاهای طلایی و بروز اختلاف قیمت کارخانه تا بازار خودرو اشاره کرد و گفت: این امضاءها عاملی شده تا بلاتکلیفی بازار خودرو بیشتر از گذشته شود. باید قیمت خودرو آزاد شود تا این مشکلات برطرف گردد. البته باید توجه کنید که خودروسازان ما تولیدکننده نیستند بلکه خودروسازی هستند.

*باید به آزادسازی خطرناک قیمت خودرو تن داد

وی با اعلام اینکه آزادسازی قیمت خودرو خطراتی را به‌دنبال دارد اما باید انجام شود، گفت: باید مدیریت لازم برای قیمت‌گذاری خودرو توسط خودروسازان انجام شود تا ضمن رفع شکاف قیمتی کارخانه تا بازار مصرف‌کننده نهایی بتواند محصول مورد نیاز خود را خریداری کند.

* به وزیر صنعت القا کرده‌اند افزایش قیمت خودرو به‌صلاح نیست

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه متأسفانه به وزیر القا کرده‌اند که افزایش قیمت خودرو آن هم در این شرایط به‌نفع جامعه نیست، گفت: امسال به‌طور حتم به چشم‌انداز تولید خودرو دست پیدا نخواهیم کرد. امروز قطعه‌سازان پول خود را می‌خواهند و خودروساز نیز پولی ندارد که به آنها بدهد.

وی با انتقاد از اینکه کمیته خودرو باید تصمیم مناسبی برای صنعت خودرو بگیرد، افزود: ساماندهی بازار خودرو وظیفه یک دستگاه نیست بلکه یک تصمیم همه‌جانبه را می‌خواهد.

بیشتر بخوانید

این روزها بازار خودرو چه‌خبر است؟ پشت‌پرده افزایش نجومی قیمت‌ خودرو
آغاز فروش فوری 4 محصول ایران خودرو + جدول
قیمت خودرو امروز 1398/02/08 | اچ‌سی 155میلیون تومان شد
گزارش میدانی تسنیم| علت گرانی 200میلیونی قیمت خودروهای وارداتی چیست؟