خوداتکایی ایران در تولید غذا به ۸۲درصد رسید
4 اسفند 1397
واردات لاستیک خودروهای سنگین بدون ارائه گواهی مبدا آزاد شد+سند
4 اسفند 1397

حالِ بد “آلومینیوم المهدی” پس از واگذاری

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه 24 بهمن 97 :

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پس از واگذاری پر حرف و حدیث سهام شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال و دفاع جانانه پوی حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی از خریدار اول، چندی پیش این سازمان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دلیل عدم ایفای برخی تعهدات از سوی خریدار قبلی سهام شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال(شرکت فروآلیاژ گنو) و حال شدن دین مشارالیه، سازمان خصوصی‌سازی اقدام به انتشار فراخوان در خصوص جایگزینی خریدار قبلی نموده و پس از بررسی پیشنهادهای رسیده، قرارداد جایگزین با “شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی(مپنا)” منعقد شد.

این سازمان در حالی در پایان اطلاعیه خود اظهار امیدواری کرد که با همدلی و همراهی کلیه مسئولین و مقامات کشوری و محلی، شاهد رونق کامل دو مجموعه موثر اقتصادی باشیم که به تازگی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای این کمیسیون و مشاهده تخلفات دیگر در این بازدید میدانی گفته کمیسیون اصل 90 تصمیم گرفته از واحدهای واگذار شده بازدید میدانی داشته باشد و در این باره گزارشی را به مجلس ارائه کند.

به گفته بهرام پارسایی تخلفاتی در پرونده شرکت آلومینیوم المهدی مشهود بوده و وضعیت شرکت آلومینیوم المهدی بسیار نگران کننده است. همچنین آنچه باعث نگرانی است اینست که سازمان خصوصی‌سازی از واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی به عنوان یک نمونه موفق یاد کرده است. این جای سوال دارد که سایر واگذاری‌ها چگونه صورت گرفته است. بر همین اساس کمیسیون اصل 90 مصمم است که بررسی‌های میدانی بیشتری در مورد واگذاری‌ها انجام دهد و پس از بازدید از واحدهای واگذار شده گزارش آن را به صحن مجلس ارائه کند تا در مورد واگذاری‌ها تصمیم گیری شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه بزرگترین رانت و فساد در خصوصی سازی‌ها وجود دارد و کسی نظارت دقیقی بر آن ندارد، جا دارد که مجلس در این باره تحقیق و تفحص صورت دهد و راهکاری ارائه کند که سرمایه‌گذاران واقعی دچار تنش و نگرانی نشوند. گرچه موارد زیادی از تحقیق و تفحص در مجلس وجود داشته که به نتیجه نرسیده اما امیدواریم تحقیق و تفحص در این مورد بتواند ضمن بازگرداندن مبالغ کسر شده از بیت‌المال، جلوی فسادهای بعدی در واگذاری‌ها را بگیرد.

با توجه به اظهار نظر سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص واگذاری‌ها، باید منتظر ماند و دید نتیجه گزارشات میدانی از واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی در زمان ریاست پوری حسینی به کجا خواهد انجامید!

بیشتر بخوانید

قصورات خریدار اول آلومینیوم المهدی به گردن تحریم‌ها افتاد
چرا آلومینیوم المهدی از طریق مذاکره واگذار شد؟
سازمان خصوصی‌‌سازی “آلومینیوم المهدی” را به “مپنا” داد/ مزایده‌ای در کار نبود