تحرک سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی ایران و عراق در پی توافقات اخیر

بازار ۸۰میلیارد دلاری، بیخ گوش ایران
22 اسفند 1397
برنامه صادرات ۲۰میلیارد دلاری به عراق طی دو سال
26 اسفند 1397

تحرک سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی ایران و عراق در پی توافقات اخیر

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه 22 اسفند 97 : به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی آقامحمدی در استودیو گفتگوی ویژه خبری  شبکه دوم سیما افزود: از 12 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به عراق حدود 8.6 میلیارد دلار  بصورت کالایی و  بقیه آن را انرژی هایی همچون برق و گاز است.

او ادامه داد: در وحله اول صادرات ایران به عراق را صنایع غذایی و بعد از آن صنایع ساختمانی و دارو تشکیل می دهد این یعنی ایران ظرفیت هایی بیشتر از نفت دارد که می توان روی آن مانور داد.

مهدی نجات نیا کارشناس مسائل اقتصادی عراق در سوی دیگر گفتگو عراق را بهترین فرصت جهت سرمایه گذاری اقتصادی برای دیگر کشورها عنوان کرد و افزود: هم مرز بودن  ایران و عراق از مزیت های اقتصادی منطقه ماست اما این همسایگی دارای ضعف هایی هم هست و از آن قبیل می توان به نا آشنایی مردم ایران نسبت به شرایط اقتصادی و اجتماعی عراق اشاره کرد. نبود زبان مشترک میان ایران و عراق از دیگر ضعف های این رابطه محسوب می شود.

او ادامه داد: در ایران مرجع معاملاتی مشخص برای تجار ایرانی وجود ندارد و عراقی ها نمی توانند از رتبه بندی تولید کنندگان، مطلع شوند.

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: حذف ویزای تجاری بین ایران و عراق و لایروبی اروند رود از جمله نکات مثبت مطرح شده در  سفر اخیر رئیس جمهور روحانی به عراق است، ایجاد سه منطقه مشترک در مرزهای ایران و عراق جهت سرمایه گذاری مشترک تجار ایرانی و عراقی و بهره مند شدن تجار از تعرفه گمرکی و انرژی تعرفه ای از دیگر نکات مثبت مطرح شده جلسات رئیس جمهور بوده است . این نکات می تواند تحرکات خوبی در حوزه سرمایه گذاری های اقتصادی میان دو کشور ایجاد کند.

او صدور ضمانت نامه دیناری برای سرمایه گذاران ایرانی در بانک های عراق را نکته حائز اهمیت مطرح  شده در  سفر  اخیر رئیس  جمهور عنوان کرد.

آقامحمدی هم در استودیو گفت: شناسایی نقاط قوت عراقی ها و کاهش هزینه های لجستیکی می تواند صادرات و واردات ایران و عراق را سهل تر کند ، ایرانی ها  و عراقی ها می توانند درکشور های یکدیگر اقدام به برگزاری کلاس آموزش زبان ایرانی و عراقی کنند ، ما از این به بعد به دانستن این زبان ها نیازمندیم و باید  به زبان بازار روز همدیگر صحبت کنیم.

او ادامه داد: درحوزه تولید خودرو این امکان وجود دارد که بخشی از خودرو در عراق تولید شود و سپس به دیگر کشورها صادر گردد آن وقت بعنوان یک کالای عراق صادر می شود. در حوزه علوم دانش بنیان هم دانشگاه های عراق می توانند فعالیت های دانش بنیان انجام دهند ما باید با  عراق تجارت آزاد داشته باشیم.

نجات نیا در خصوص زمینه های همکاری های تجاری میان ایران و عراق گفت: بازارهای عراق کشش جذب نیروی کار ساده و متخصص در حوزه های گوناگون را دارد . در خصوص مشاغل تخصصی می  توان به پالایشگاه و نفتی، آی تی ، برق و نیروگاهی اشاره کرد که البته در مورد مشاغل تخصصی نیازمند زبان انگلیسی هستیم در خصوص مشاغل ساده هم نیروی کار ایرانی نیازمند ویزای چند بار ورود است.