تاثیر تحریم‌های داخلی بر قطعه‌سازان بیشتر از تحریم خارجی شده است

لزوم رگولاتوری بازار کالاهای اساسی برای رونق تولید در سال ۹۸
21 فروردین 1398
رونق تولید به تصویب قوانین جدید نیاز ندارد
21 فروردین 1398

تاثیر تحریم‌های داخلی بر قطعه‌سازان بیشتر از تحریم خارجی شده است

خبرگزاری تسنیم سه شنبه 20 فروردین 98 : به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مازیار بیگلو در گردهمایی بزرگ قطعه سازان با موضوع چشم انداز صنعت قطعه در سال 98 با اشاره به افزایش هزینه های تولید از اواخر سال 96 اظهار داشت: در 22 فروردین ماه سال گذشته در جلسه ای با شریعتمداری وزیر وقت صنعت،معدن و تجارت، مدیرعامل ایران خودرو تاکید کرد که در صورت عدم حمایت، فعالان صنعت قطعه مانند برگ خزان می ریزند کما این که این موضوع نیز به منصه ظهور رسید.

وی با اشاره به برگزاری 76 جلسه با نمایندگان مجلس، بانک مرکزی، وزارت صنعت و سایر دستگاه های مرتبط تصریح کرد: تعداد جلسات برگزار شده به اندازه ای بود که توان و وقتی برای جمع بندی مطالب برای جلسه بعدی نبود در همین حال هجمه های زیادی به فعالان این حوزه مبنی بر افزایش قیمت ها وارد شد.

دبیر انجمن قطعه سازان خطاب به شرکت کنندگان این گردهمایی گفت: در این مدت هیچ اعتراضی به قیمت گذاری تولیدکنندگان فولاد و سایر مواد اولیه نشد که چرا مواد اولیه را با چندین برابر قیمت به تولیدکنندگان می فروشند. امروز این سوال برای فعالان قطعه سازی کشور مطرح است که مگر ما تولیدات خود را به دلار می فروشیم که باید مواد اولیه را به دلار بخریم!

وی با اشاره به اشتغالزایی 550 هزار نفری صنعت قطعه سازی، گفت: هدفگذاری تحریم های بین المللی بر ضد صنعت خودرو نشان می دهد این صنعت اهمیت بسیار بالای در رشد اقتصادی کشور دارد.

بیگلو اضافه کرد : متاسفانه با وجود تلاش ما برای رفع مشکلات تحریم های خارجی هرروز حجم تحریم های داخلی کشور افزایش یافت به نحوی که تاثیر تحریم های داخلی بر عملکرد قطعه سازان بیش از تحریم های خارجی شد اثر این روند را باید در کاهش 70 درصدی حجم تولید خودرو در پاییز 97 و بیکاری و تعدیل 140 هزار نیرو در صنعت قطعه سازی مشاهده کرد.

وی در ادامه صحبت های خود به دو دستاورد مهم صنعت قطعه در ماه های پایانی سال 97 اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با نامه نگاری های متعدد توانستیم روند قیمت گذاری خودرو را تغییر دهیم که در ادامه مقرر شد به جای شورای رقابت، سازمان حمایت متولی تعیین قیمت خودرو باشد. علاوه براین تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی نیز به صنعت قطعه اختصاص یافت که این موضوعات دو دستاورد بزرگ این صنعت در سال گذشته به شمار می آید.

بیگلو با تاکید بر این که توجه داشته باشید این تسهیلات هبه نبوده و سود آن باید پرداخت شود، افزود: تاکنون از مجموع 11 هزار میلیارد تومان تنها 4 هزار میلیارد تومان به دست قطعه سازان رسیده که این رقم باعث شد ظرف 4 هفته تیراژ تولید 100 درصد افزایش یاید البته تاکید می شود صنعت قطعه پیگیر دریافت باقی این تسهیلات است تا بتواند چرخه تولید خود را رونق دهد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو از 4 درخواست فعالان این حوزه در سال جاری خبر داد.

وی در ادامه به 4 درخواست مهم صنعت قطعه سازی برای رفع مشکلات فعالان این حوزه اشاره و تصریح کرد: ما پیگیر دریافت 7 هزار میلیارد تومان تسهیلات هستیم هرچند تاکنون پیشرفتی حاصل نشده اما از بانک مرکزی و مسئولان درخواست می کنیم اگر نمی توانند این تسهیلات را به صورت یورو پرداخت کنند، این تسهیلات به صورت ریالی پرداخت شود اما نگذارند این تسهیلات منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار شود.

وی اصلاح قیمت ها را از دیگر درخواست های فعالان این صنعت اعلام کرد و گفت: این امکان وجود ندارد که ارز گران‌تامین شود اما ارزان به فروش برسد چرا که قطعه سازان مواد اولیه خود را با قیمت جهانی تامین می کنند.

بیگلو در ادامه خواستار راه اندازی کانال غیربانکی شد و افزود: ما نیاز به راه انداری کانال ارزی مطمئن داریم چرا که با وجود دیون قبلی در صورت عدم راه اندازی این کانال توان خرید مواد اولیه وجود ندارد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات ادامه داد: تمام صنعت قطعه در سال گذشته زیان ده بوده و یک صنعت زیان ده در حالیکه نقدینگی او به صفر رسیده چگونه ملزم به پرداخت مالیات است؟ بنابراین خواستار معافیت دوساله پرداخت بیمه و مالیات و همچنین استمهال بدهی ها هستیم.