“کالای ایرانی” بخریم چون ۸میلیون بیکار داریم

تولیدکنندگان دست از فروش کشیدند
26 فروردین 1397
نوسانات ارز به تولید ملی ضربه می‌زند
26 فروردین 1397

“کالای ایرانی” بخریم چون ۸میلیون بیکار داریم

خبرگزاری تسنیم سه شنبه 21 فروردین 97 : به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه تیتر امشب با اشاره به نامگذاری سال جدید و دیدار دیروز با مقام معظم رهبری گفت: کیفیت مطلوب، خواست مردم در خرید کالای ایرانی و حمایت دولت باعث ایجاد عزم ملی در حمایت از اقتصاد داخلی و تولید داخلی می‌شود.

حمیدرضا فولادگر با تأکید بر اینکه خواست هر کدام از این مثلث حمایت از تولیدات محصولات داخلی به‌تنهایی میسر نخواهد بود، افزود: تولید یکی از بهترین راههای رشد اقتصاد ملی و افزایش رفاه مردم است.

فولادگر در توضیح و تشریح  امضای طلایی افزود: شناخت کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی توسط یک مرجع ذی‌صلاح مشخص می‌شود.

در حال حاضر در شرایط یک اقتصاد آزاد نیستیم و محدودیت‌هایی وجود دارد اما باید کیفیت محصولات تولید داخلی کنار محدودیت‌ها، تقویت شود.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تولید در شرایط گلخانه‌ای گفت: ممنوعیت واردات چاره‌ساز نیست. صرفاً تولید داخلی و مصرف داخلی به‌جای ممنوعیت واردات نمی‌تواند مشکل کیفیت تولیدات داخل را حل کند.

حسین ابویی مهریزی گفت: بهتر است به‌جای محدودیت واردات بگوییم مدیریت واردات، از طرفی نباید برای همه صنایع و تولیدات موانع ایجاد کرد.

مهریزی تأکید کرد: بازار باید با مدیریت صحیح کنترل شود.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت متولی امر تولید در کشور است. این وزارت‌خانه با اجرای برنامه ارائه‌شده در جهت پویایی تولید می‌تواند در سال جدید عملکرد مناسبی به‌نمایش بگذارد.

حسین ابویی مهریزی افزود: صرف مشابه بودن به‌شکل ظاهری یا تشابه اسمی نباید مصرف کننده را با محدودیت‌های مختلف به خرید کالای داخلی اجبار کرد و این کار ممکن نیست بلکه با تجهیز آزمایشگاههای استاندارد برای کالاهای داخلی و وارداتی، آنها را از نظر کیفیت نیز مقایسه کنیم و ببینیم آیا در شرایط یکسانی قرار دارند یا نه، آن وقت در صدد مقابله با ورود کالای خارجی مشابه کنیم.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌عبارت دیگر مصرف کننده مجبور نباشد به هر قیمتی تولید داخلی را بخرد از سوی دیگر با مقایسه استانداردهای داخلی و خارجی تولید کننده داخلی خود را به‌سمت بهبود کیفیت تولیداتش پیش برده و ملزم می‌کند.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی سومین میهمان حضوری برنامه تیتر امشب گفت: قیمت و کیفیت کالا تعیین کننده سلیقه مصرف کننده است.

حسین سلاح‌ورزی افزود: محدودیت‌های تعرفه‌ای می‌تواند به‌طور کوتاه‌مدت بازار را به‌سمت خرید کالای تولیدشده داخلی پیش ببرد اما دوام نخواهد داشت زیرا عدم داشتن کیفیت، مصرف کننده را به‌سمت خرید کالای مشابه خارجی سوق می‌دهد و در نهایت با ایجاد کشش بازار منجر به قاچاق کالای مشابه خارجی خواهد شد.

وی افزود: در خرید کالای ایرانی جز خواست مردم و مصرف کننده؛ اصرار، اجبار و محدودیت‌ها نمی‌تواند بازار و مشتری را به‌سمت خرید تولیدات داخلی هدایت کرد.

او گفت: تولید کنندگان با وجود هزینه‌های پرداخت مالیات، بیمه کارکنان، نمی‌تواند در بازار رقابتی با کالای تولیدشده داخلی رقابت کند. هزینه‌های تولید داخلی بالاست همین امر باعث قاچاق کالا می‌شود و در نهایت به تعطیلی مراکز تولیدی منجر می‌شود.‌

دولت از مکانیزم اسناد خزانه استفاده می‌کند و به تولید کننده به‌جای حمایت مالی و تأمین سرمایه به‌صورت نقدی، اسناد ارائه می‌کند که نقد کردن آن مشمول هزینه است.

وی گفت: در حال حاضر حدود 8 میلیون بیکار داریم.