چینی‌ها با تایرهای تاریخ مصرف گذشته بازار تایر سنگین ایران را قبضه کردند

«آنتی‌مقاومتی»| آقای وزیر صمت، صفر شدن مشوق صادراتی یعنی اجرای اقتصاد مقاومتی؟
21 مهر 1398
طلا هم تولید کنیم نمی‌توانیم بهره‌های سنگین بانکی را بپردازیم
1 آبان 1398

چینی‌ها با تایرهای تاریخ مصرف گذشته بازار تایر سنگین ایران را قبضه کردند

خبرگزاری تسنیم شنبه 20 مهر 98 : مصطفی تنها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به اینکه در سال 94 مقررات واستانداردهایی برای واردات تایرهای سنگین به کشور تعریف شده بود، اظهار داشت: در سال 97 واردکنندگان با استدلالهای مختلف موفق شدند تا این ضوابط را لغو کنند آنها معتقد بودند این موضوع به نوعی حمایت از تولیدکنندگان داخلی است درحالی که این ضوابط به نفع مصرف‌کنندگان داخلی کشور بود.

وی با اعلام اینکه آنها با این استدلال که تأمین تایر سنگین در کشور مشکل داشته و تولیدکنندگان داخلی در تأمین آن مشکل دارند، افزود: با لغو ضوابط واردات تایرسنگین بازار دو دستی در اختیار تایرهای بی کیفیت چینی قرار گرفته است.

سخنگوی انجمن تایر با بیان اینکه ورود تایرهای سنگین فاقد کیفیت باعث شد تا در مرداد ماه امسال اتحادیه کارفرمایان کامیون‌دار نامه شکایت خود را به سازمان حمایت ارسال کنند، گفت: کامیون داران در این نامه اعلام کردند که با ورود تایرهای سنگین فاقد کیفیت بازارمختل شده و مشکلات زیادی برای ما بوجود آمده است.

تنها اضافه کرد: جالب اینجاست در زمانی که واردات کالا با ارز 4200 تومانی آزاد بود واردکنندگانی که در بخش مواد غذایی فعالیت می‌کنند با استفاده از کارت بازرگانی خود آنقدر تایر وارد کشور کرده‌اند که ما تا سه سال آینده نیازی به واردات نداریم.

وی با بیان اینکه سازمان حمایت در حال حاضر با حمایت از کارفرمایان کامیون‌دار خواهان اجرای مقررات واردات تایر سنگین از وزارت صنعت است، تصریح کرد: هم اکنون کشور در تولید تایر بایاس نیازی به واردات ندارد اما در تایر سنگین رادیال 70 درصد نیاز بازار از محل واردات تأمین می‌شود اما دو طرح و یک واحد تولیدی در صدد تلاش برای رفع نیاز بازار هستند که امیدواریم با به سرانجام رسیدن آنها 80 درصد نیاز بازار تایرهای سنگین تأمین شود.

وی در ادامه صحبتهای خود در خصوص دلایل افزایش قیمت تایرهای سواری خودرو پراید نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در شش ماهه امسال تولید تایر خودروی پراید 20 درصد افزایش پیدا کرده است اما باید واحدهای نظارتی پاسخ دهند که چه اتفاقی در بازار افتاده که قیمت تایرهای این خودرو با نوسان قیمت روبروست.