ایران ۲۹۵ هزار تن روغن آفتابگردان از اوکراین وارد کرد
16 مرداد 1396
ترکیه از خاک ایران به قطر کالا صادر می‌کند
16 مرداد 1396

رشد ۴۳ درصدی واردات روغن پالم در ۴ ماهه امسال

خبرگزاری تسنیم شنبه 14 مرداد 96 شناسه خبر 1482867 : در ۴ ماه نخست سال، درحالی ۱۱۵ میلیون دلار صرف واردات ۱۴۵ هزار تن روغن پالم شد که شاهد رشد واردات ۳۵ میلیون دلاری این محصول در مدت مذکور بوده‌ایم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس آمارهای تجارت خارجی در 4 ماهه نخست سال جاری حدود 145 هزار تن روغن پالم به کشور وارد شده است.بر این اساس ورادات 115 میلیون دلاری روغن پالم در بسته‌های 200 لیتری باعث شده است این محصول در رتبه پانزدهم محصولات عمده وارد شده به کشور قرار گیرد.

در حالی که در 3ماه گذشته آمارهای تجارت خارجی از سوی گمرک ایران منتشر نشده بود، در طی روزهای اخیر با خارج شدن این آمار از محرمانگی مشخص شد در روند وارداتی برخی  از کالاهای با اهمیت نوعی جهش ایجاد شده است. پیش از این رشد 8000دستگاه واردات خودرو خبر ساز شده بود و حالا جهش 43 درصدی واردات روغن پالم به چالشی جدید در این حوزه بدل شده است.

به گزارش تسنیم، در 4ماهه نخست سال 95حدود 11 هزار تن از این محصول وارد کشور شده بود. در مدت مشابه سال گذشته روغن پالم در رتبه نوزدهم کالاهای عمده وارداتی قرار داشت و در سال جاری درحالی که واردات این محصول از 80 میلیون دلار سال قبل به 115 میلیون دلار افزایش پیدا کرده در رتبه پانزدهم محصولات عمده وارداتی قرار گرفته است.