خروج سالانه ۴میلیارد دلار ارز با واردات روغن و کنجاله

طرح جدید کنگره آمریکا برای تحریم “ماهان”
27 خرداد 1396
اجازه دولت به کارخانجات آردسازی برای خرید مستقیم گندم از کشاورزان
27 خرداد 1396

خروج سالانه ۴میلیارد دلار ارز با واردات روغن و کنجاله

خبرگزاری تسنیم شنبه 27 خرداد 96 شناسه خبر 1438640 : مدیر برنامه ملی دانه‌های روغنی از واردات سالانه افزون بر سه میلیون تن کنجاله دانه‌های روغنی از خارج به کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا مهاجر با اشاره به اینکه کنجاله سویا از مواد غذایی مورد مصرف در پرورش طیور است، افزود: ایران بیشترین وابستگی را در بین محصولات کشاورزی به روغن خام، دانه‌های روغنی و کنجاله دارد.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر افزون بر 95 درصد روغن گیاهی کشور از خارج تامین می‌شود، اظهارداشت: روغن خوراکی مورد نیاز مملکت سالانه 1. 5 میلیون تن است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیر برنامه ملی دانه‌های روغنی با اشاره به این جمله که سالانه بیش از چهار میلیارد دلار ارز به منظور واردات روغن خام، دانه‌های روغنی و کنجاله از کشور خارج می‌شود بر لزوم خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی تاکید کرد.
وی در ادامه به تدوین طرح 100 ساله با هدف افزایش تولید دانه‌های روغنی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: در حال حاضر 95 درصد نیاز کشور به روغن خوراکی از خارج وارد می‌شود که با اجرای طرح مزبور این نیاز به کمتر از 30 درصد خواهد رسید.
مهاجر با اعلام اینکه سویا از جمله محصولات مهم در طرح خودکفایی دانه‌های روغنی است، گفت: این دانه روغنی بیشترین پروتئین مورد نیاز دام و طیور را تامین می‌کند.