بازار راکد است/ تولید‌کنندگان کفش کمبود مواد اولیه دارند

نقض غرض قانون حداکثر استفاده از توان داخل در بند ۱۱ طرح اصلاحی
14 آذر 1397
واردات مواد اولیه به مناطق آزاد از ثبت سفارش معاف شد
14 آذر 1397

بازار راکد است/ تولید‌کنندگان کفش کمبود مواد اولیه دارند

خبرگزاری فارس چهارشنبه 14 آذر 97 : رسول شجری  در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه صنعت کفش دست دوز از وضعیت خوبی برخوردار نیست، گفت: به شدت در تامین مواد اولیه در مضیقه هستیم و رکود بر بازار حاکم است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قول‌های وزارت صنعت در مورد تامین مواد اولیه تولید‌کنندگان محقق شده است، یا خیر، افزود: به صورت مقطعی وزارت خانه اقداماتی را انجام داد، اما این اقدامات برای تامین مواد اولیه استمرار نیافت.

رئیس اتحادیه کفش دست دوز تهران با بیان اینکه ثبت سفارش‌ها به سختی انجام می‌شود، بیان داشت: بعد از اینکه ثبت سفارش‌ها پس از طی مراحل طولانی در وزارت خانه  مورد تایید قرار می‌گیرد، مدت‌ها برای تخصیص ارز در بانک می‌ماند و پس از طی این مراحل و واردات کالا، ترخیص کالای وارداتی هم از گمرک هفت خوان و مصائب خاص خود را دارد.

وی بیان داشت: در مجموع فرآیند تامین مواد اولیه وارداتی کار بسیار سختی است، به طوری که مواد اولیه به ندرت در بازار یافت می‌شود و به محض اینکه کالایی از گمرکات ترخیص شد، در بازار محو می‌شود، به عبارتی وقتی کالایی به سختی از گمرکات ترخیص می‌شود، به راحتی هم در اختیار مصرف‌کننده واقعی قرار نمی‌گیرد.

شجری گفت: طی ماه‌های اخیر قیمت برخی مواد اولیه تا 200 درصد افزایش یافته است و افزایش قیمت مواد اولیه تا بیش از 50 درصد بر روی قیمت تمام شده کفش تاثیر گذاشته است.