ایران بزرگترین تولیدکننده آجیل و خشکبار در جهان است

ترخیص مواد اولیه تولید قبل از فروردین امسال با ارز ۴۲۰۰ تومانی
18 اسفند 1397
تولید ۱۸ کالای صنعتی باز هم منفی شد + جدول
21 اسفند 1397

ایران بزرگترین تولیدکننده آجیل و خشکبار در جهان است

خبرگزاری تسنیم یکشنبه 19 اسفند 97 : به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا ارزانی ممقانی با اعلام این مطلب که کاهش تولید آجیل و خشکبار در کشور طی 25 سال گذشته بی سابقه بوده است، افزود: میزان صادرات آجیل و خشکبار نیز نسبت به سال گذشته با افت روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه برای حفظ جایگاه ایران در بازارهای جهانی که جهت نفوذ به آنها سالها تلاش صورت گرفته است، اظهارداشت: ایران نخستین تولیدکننده آجیل و خشکبار در جهان است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با تاکید بر اینکه مدیریت نامناسب سبب گرانی این محصولات در بازار داخلی شده است، ادامه داد: با توجه به فرارسیدن نوروز میزان مصرف آجیل و خشکبار به اوج خود می رسد.

وی ضمن اشاره به اینکه بارسی و تنظیم بازار باید همراه با عرضه محصول در بازار باشد، گفت: برای مقابله با گرانی آجیل و خشکبار باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

ارزانی ممقانی افزود: ارائه مجوز واردات به مرزنشینان دیرهنگام است و نمی تواند نیاز بازار شب عید به آجیل و خشکبار را تامین کند این مهم باید یک ماه زودتر انجام می شد.

وی با اعلام این خبر که عوارض واردات بادام زمینی و تخمه آفتابگردان از چهار درصد به 55 درصد افزایش یافته است، اظهارداشت: این مسئله سبب شده قیمت هرکیلو گرم بادام زمینی از 14 هزار تومان به 40 هزار تومان و هر کیلوگرم تخمه آفتابگردان هم از هشت هزار تومان به 30 هزار تومان افزایش یابد.

بیشتر بخوانید

قیمت آجیل شب عید اعلام شد + جزئیات