«ایرانی بپوش»| دولت چه‌بلایی سر نساجی آورد؟ کارخانه‎ای که از “صادرات” روسری به “تولید ۲۰درصد ظرفیت” رسید

۴ هزار معدن در کشور تعطیل است
5 مرداد 1398
۲ راهکار دولت برای احیای ۴ هزار معدن غیرفعال در کشور
18 مرداد 1398

«ایرانی بپوش»| دولت چه‌بلایی سر نساجی آورد؟ کارخانه‎ای که از “صادرات” روسری به “تولید ۲۰درصد ظرفیت” رسید

خبرگزاری تسنیم یکشنبه 6 مرداد 98: رضا نقشین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با ابراز این‌که “اولین کارخانه صنعتی روسری را در سال 84 در ایران راه‌اندازی کردم”، اظهار داشت: در آن مقطع فعالیت این کارخانه به‌حدی رونق پیدا کرد که توانستیم در سال دوم فعالیت خود حتی صادرات روسری به ترکیه را نیز انجام دهیم، اما متأسفانه به‌مرور افزایش قیمت تمام‌شده عاملی شد تا نتوانیم تمرکز خود را بر صادرات انجام دهیم.

وی با اعلام این‌که هم‌اکنون این واحد تولیدی با 20 درصد ظرفیت فعالیت می‌کند، افزود: در سال 84 نیروی انسانی این واحد تولیدی حدود 100 نفر بود اما امروز به یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است.

این تولیدکننده روسری با انتقاد از این‌که نباید مواد اولیه واحدهای تولیدی درگیر تعرفه و مسائل گمرکی قرار گیرد، تصریح کرد: امروز مشکل اساسی ما کمبود نقدینگی و نبود مواد اولیه است. وقتی واحد تولیدی نقدینگی کافی در اختیار نداشته باشد به‌طور حتم نمی‌تواند مواد اولیه مورد نیاز خود را آن هم با ارز آزاد تهیه کند.

وی با بیان این‌که حدود 90 درصد مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی روسری از محل واردات تأمین می‌شود، گفت: حجم استفاده از مواد اولیه و قیمت‌ بالای آن باعث شده تا تولید این مواد در داخل کشور توجیه‌پذیر نباشد، البته این را باید توجه داشت که مواد اولیه وارداتی در مقایسه با داخلی‌ها کیفیت مناسب‌تری دارند.

مدیر عامل اولین کارخانه صنعتی تولید روسری کشور با تذکر این‌که “نباید با تولید محصولات بی‌کیفیت آبروی تولید داخل را در کشور ببریم”، خاطرنشان کرد: در طول فعالیتم تمام تلاش خود را برای تولید محصول باکیفیت قرار داده‌ام، چرا که وقتی محصول من به‌عنوان ایرانی در بازار‌های دیگر به‌فروش می‌رسد این یک افتخار ملی به‌شمار می‌آید. اما برخی از واحدها با کاهش کیفیت محصولات خود و حتی درج برندهای خارجی سعی در فروش محصولات در بازار دارند که این موضوع اصلاً زیبنده بازار کشور نیست.

وی با انتقاد بر این‌که “اگر نمی‌توانید محصول ایرانی باکیفیت تولید کنید به این حوزه ورود پیدا نکنید”، تصریح کرد: متأسفانه یک باور غلط نیز در سطح جامعه وجود دارد که روسری ایرانی کیفیت لازم را در مقایسه با وارداتی‌ها ندارد، اما به‌جرئت می‌توانم بگویم با توجه به پتانسیل داخل کشور ما می‌توانیم تمام نیاز داخل کشور را در بخش روسری تأمین کنیم، به‌شرط آن‌که مواد اولیه کافی در اختیار ما قرار گیرد.

این تولیدکننده روسری اضافه کرد: در حال حاضر عمده واحدهای فعال در حوزه تولید روسری در کشور با کمتر از ظرفیت فعالیت می‌کنند و جنس‌های چینی در سطح بازار بسیار به‌فروش می‌رسد.

وی با اشاره به این که هنوز در بخش برندسازی روسری در کشور کار خاصی صورت نگرفته است، گفت: این حوزه پتانسیل بسیار بالایی دارد و ما می‌توانیم روند رو به رشدی را در واحدهای تولیدی به‌وجود آوریم، به‌شرط آن که با اعمال محدودیت‌ها شرایط فعالیت برای واحدهای تولیدی سخت نشود.

مدیر عامل اولین کارخانه صنعتی تولید روسری کشور با تأکید بر این که “ما از دولت چیزی نمی‌خواهیم، فقط بگذارد کار خود را بکنیم”، اظهار داشت: برای جلوگیری از قطعی برق واحد تولیدی خود یک ژنراتور وارد کردم، اما برای این ماشین معافیت گمرکی لحاظ نشد و این ژنراتور یک سال و نیم در گمرک خاک می‌خورد تا در نهایت توانستم با پرداخت هزینه گمرکات آن را ترخیص کنم. توجه داشته باشید من این قطعه را سال 96 وارد گمرک کردم، اما در اردیبهشت 98 توانستم آن را ترخیص کنم.

بیشتر بخوانید

«ایرانی بپوش»| عضو انجمن پوشاک: ماده اولیه نداریم/می‌توانستیم بازار عراق و سوریه را هم بگیریم ولی نه با حذف ارز نیمایی نخ!
«ایرانی بپوش»| پوشاک ایرانی جای برند خارجی را در فروشگاه‎های بزرگ گرفت
«ایرانی بپوش»| صادرات پوشاک بنگلادش به‌میزان کل صادرات غیرنفتی ایران است
دولت با صنعت پوشاک می‌تواند بیکاری را صفر کند/عراق و سوریه فرصت بزرگ رونق نساجی ایران
کاهش 5درصدی قاچاق پوشاک در سال 97/ آمار تعزیرات غلط است