کشتی پرتقال مصری پهلو گرفت/ توزیع در بازار از 25 اسفند/ پرتقال جنوب در تهران به 10 هزار تومان رسید
4 اسفند 1395
خودروسازان بانکدار شدند و سود ۳۲ درصد به مردم می‌دهند
7 اسفند 1395

اسنپ‌ها انحصار را شکستند

خبرگزاری تسنیم پنجشنبه 5 اسفند 95 شناسه خبر 1336575: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه از بین بردن انحصار مهمترین ویژگی کسب و کارهای نوین اینترنتی از جمله اسنپ است، گفت: کنار گذاشتن تمرکز گرایی منجر به عادلانه شدن درآمدها و اشتغال زایی می شود.
داود چراغی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران پویا؛ با اشاره به حواشی اخیر پیش آمده در خصوص کسب وکارهای  اینترنتی خرد گفت: اکثر اتحادیه های سنتی، سالیان متمادی است که به افراد جدید مجوز نمی دهند و عملا به عاملی برای افزایش درآمدهای عده ای خاص تبدیل شده اند. به عنوان مثال در حال حاضر 1600 واحد آژانش تاکسی در تهران فعالیت می کنند که شرایط ایجاد و گرفتن جواز جدید بسیار دشوار است. در واقع از این مسیر نه منافع رانندگان بلکه منافع عده ای خاص تامین می شود.

استاد موسسه پژوهشهای بازرگانی با بیان  اینکه قوانین و مقررات در همه کشورها با توجه به منافع همه مردم تدوین می شوند و فرایند عرضه و تقاضا نیز با توجه به همین منافع عمومی شکل گرفته است، گفت: ورود فناوری های جدید منجر به خدمات بیشتر با هزینه کمتر برای مردم می شود در واقع منافع عمومی را تامین می کنند و بر همین اساس مقاومتها  در برابر آن افزایش یافته است.

چراغی ادامه داد: کسب و کارهای سنتی در کنار اینکه باید خود را با فناوری های نوین هماهنگ کرده، بایستی با ارائه خدمات بیشتر، هزینه هایی را که به مردم تحمیل می کنند را کاهش دهند در غیر این صورت در فضای جدید امکانی برای ادامه حیات آنها وجود ندارد و سیستم عرضه و تقاضا به صورت خودکار آنها را حذف خواهد کرد.

به گفته چراغی، نکته مهم درباره این کسب و کارهای نوین، کاهش هزینه ها از طریق بهینه کردن امور در کنار کنترل موارد امنیتی است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد، به جای اینکه تنها 1600 واحد صنفی درامد ثابتی داشته باشند بهتر است با ایجاد فضای بیشتر امکان ورود مردم به این عرصه ها را ایجاد کنیم تا با کاهش هزینه ها برای مردم زمینه اشتغال زایی بیشتر را فراهم کنیم.

چراغی ادامه داد، بر اساس مطالعاتی که در کشورهای هند و چین انجام شده، مشخص شده است که ایجاد فضاهای نوین اینترنتی، کسب و کارهای خرد را ازبین نبرده  بلکه تنها منجر به از بین رفتن انحصار شده است.

استاد موسسه پژوهشهای بازرگانی با اشاره به اینکه دولت با فراموش کردن کسب و کارهای کوچک که 25 درصد تولید ملی را  تشکیل می دهد زمینه ایجاد سودهای انحصاری را فراهم کرده است، گفت: باید در قوانین تغییراتی ایجاد شود تا در ضمن کنار زدن انحصار، جلوی ورود احاد مردم به کسب و کارهای جدید را نگیریم.

چراغی تصریح کرد، با از بین بردن انحصار در اصناف به نظر بنده امکان ایجاد سه میلیون شغل جدید وجود دارد و این نکته ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد. از سوی دیگر وظیفه اصلی دولت ایجاد رقابت است در جایی که رقابت وجود دارد یعنی اقتصاد شکل گرفته و در جایی که انحصار حاکم است یعنی قواعد علم اقتصاد در آن وجود ندارد و دولت باید به ان ورود کند.