استفاده از پول نفت برای پایین آوردن قیمت دلار به ضرر تولید است

راه نجات تولید چیست؟
25 خرداد 1398
مسئولان وقتی کارد به استخوان می‌رسد تازه به فکر حمایت از تولید داخل می‌افتند
1 تیر 1398

استفاده از پول نفت برای پایین آوردن قیمت دلار به ضرر تولید است

خبرگزاری تسنیم دوشنبه 27 خرداد 98 : به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلاملی سلیمانی مدیر عامل شرکت کاله در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات سیاستگذاری ارزی کشور اظهار کرد: این یک واقعیت است اگر می‌خواهیم کشوری تولیدمحور باشیم باید پول نفت را به جای خرج کردن برای پایین‌ آوردن نرخ ارز، آن را در جای دیگری خرج کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ مالیات در کشور ما وجود ندارد گفت: امروز هر شخصی می‌تواند تمام اموالش را بفروشد و بدون آنکه مالیاتی پرداخت کند همه آن پول را از کشور خارج کند. در حالیکه در بسیاری از کشورهای دنیا همه اشخاص حقیقی و حقوقی مسئولیت‌های مالیاتی دارند.

سلیمانی با انتقاد از ضعف مدیریت در بانک‌ها گفت: متاسفانه مدیران بانکی هیچ‌کدام بانکی نبوده‌اند و عمدتا یا سیاسی هستند یا از جای دیگری وارد سیستم بانکی شده‌اند و در چنین شرایطی طبیعی است که وقتی کسی علم مرتبط با آن کار را نداشته باشد نمی‌تواند به درستی کار کند.

مدیر عامل شرکت کاله با تاکید بر اینکه چند نرخ بودن ارز باعث افت تولید در کشور می‌شود افزود: با چند نرخی کردن ارز صادرکنندگان هیچ جایگاهی در کشور نخواهند داشت و متاسفانه سیاستگذاری وزرای مختلف اقتصادی هماهنگ با یکدیگر عمل نمی‌کنند.

وی افزود: واقعیت دیگر آن است که دولت حمایت جدی از تولید و صادرات در کشور نمی‌کند و متاسفانه باید گفت عملکرد دولت ضد صادرات است و صادرکنندگان و تولیدکنندگان نه در داخل کشور حمایت می‌شوند و نه در خارج.

سلیمانی در پایان خاطر نشان کرد: از زمانی که پول نفت وارد کشورمان شد و برای پایین آوردن قیمت دلار صرف شد، تولید به حاشیه رفت.